O nas

Studium scenariopisarskie pn. „Wytwórnia Scenariuszy” to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, realizowany w ramach działań edukacyjnych instytucji. Rozpoczęcie funkcjonowania Wytwórni Scenariuszy nastąpiło w semestrze jesienno-zimowym 2013/2014.

Ogłaszamy nabór na kolejną edycję już 8 z kolei, na rok 2020/2021, dla około 16-20 słuchaczy. Kandydaci winni dysponować własną próbką twórczości.

Nauka w ramach kolejnej edycji Wytwórni Scenariuszy będzie trwała 8 miesięcy od października 2020  do końca maja 2021 r., w cyklu comiesięcznych trzydniowych sesji - spotkań. System intensywnych trzydniowych spotkań raz w miesiącu (czwartek-sobota, w g.10-18 z godzinną przerwą obiadową 14-15) umożliwi rzeczywistą pracę własną słuchacza między zjazdami, a także pozwoli pogodzić naukę z innymi obowiązkami zawodowymi i prywatnymi słuchaczy. Nauka w studium jest odpłatna.

Nauka w ramach ósmej edycji Wytwórni Scenariuszy będzie trwała rok (od października 2020 do końca maja 2021 r.), w cyklu comiesięcznych trzydniowych sesji - spotkań. System intensywnych trzydniowych spotkań raz w miesiącu (czwartek-sobota, w g.10.00-18.00 z godzinną przerwą obiadową 14.00-15.00) umożliwi rzeczywistą pracę własną słuchacza między zjazdami, a także pozwoli pogodzić naukę z innymi obowiązkami zawodowymi i prywatnymi słuchaczy. Nauka w studium jest odpłatna.

Kurs ma jeden stopień, dla początkujących, ale rzeczywiście zainteresowanych; jest to kompletny kurs roczny dla przyszłych scenarzystów filmowych.

Kwalifikacja odbędzie się w październiku 2020 r. Absolwenci kursu otrzymają dyplomy, po napisaniu (i zaakceptowaniu przez komisję złożoną z wykładowców stałych WS) swoich scenariuszy filmów fabularnych, których kształt, forma i objętość będzie uzgodniona z opiekunami artystycznymi w trakcie nauki.

Dla potrzeb uczestników warsztatów udostępniane są pomieszczenia i sale wykładowe Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie przy ul. Chełmskiej 21, w tym również zaplecze usługowo-produkcyjne WFDiF, celem przybliżenia przyszłym scenarzystom warunków realizacji filmów. Najlepsze teksty zaliczeniowe będą promowane i kierowane do dalszego rozwoju (dewelopmentu) i do produkcji przez WFDiF.

Szczegóły dotyczące naboru kandydatów na słuchaczy znajduje się w zakładce Rekrutacja.

Uwaga: Kandydaci, którzy zgłoszą się do 31.08.2020 drogą elektroniczną będą zwolnieni z opłaty wpisowego.

UWAGA: w wypadku rozwoju stanu epidemiologicznego także jesienią w 2020 roku, część zajęć może być prowadzona w trybie zdalnym (online). Dokładne określenie rodzajów zajęć zdalnych zostanie opracowane do 30.09.2020 r. zaś kandydaci o tym powiadomieni indywidualnie.

 
Projekt Wytwórnia Scenariuszy jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O nas - książka
O nas - okulary

Sylwetki wykładowców

Podstawowa kadra wykładowców rekrutować się będzie z czołowych polskich praktyków, związanych zawodowo z profilem Studium, tj. scenarzystów i reżyserów, a także filmoznawców.

Zajęcia indywidualne oraz seminaria prowadzić będą m.in. Jerzy Domaradzki, Sławomir Fabicki, Feliks Falk, Marek Hendrykowski, Maciej Karpiński, Jacek Kondracki, Michał J. Zabłocki.

Planowane są spotkania autorskie z wybitnymi innymi reżyserami i scenarzystami połączone z analizą warsztatową ich filmów, a także przedstawicielami innych zawodów filmowych, w tym producentów i montażystów. Wytwórnia pozyskała już zapowiedź współpracy ze znanymi osobowościami z grona czynnych zawodowo reżyserów i scenarzystów na prezentacje specjalne i wykłady mistrzowskie.

  • falk_feliks
    Feliks Falk (ur.1941)
    reżyser filmowy i teatralny scenarzysta filmowy dramatopisarz

    Absolwent wydziału malarstwa i grafiki warszawskiej ASP oraz wydziału reżyserii PWSTiF. Autor sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Pracownik naukowy PWSFTViT w Łodzi, b.kierownik Studium Scenariuszowego. Wyreżyserował kilkanaście filmów fabularnych, w tym m.in. W środku lata, Wodzirej, Szansa, Był jazz, Idol, Bohater roku, Koniec gry, Samowolka, Komornik, Enen, Joanna.

  • kondracki
    Jacek Kondracki (ur. 1956)
    scenarzysta kierownik literacki

    Absolwent Studium Scenariuszowego PWSTiF w Łodzi (1981), kierownik literacki w WFDiF, b.wieloletni dyrektor Agencji Scenariuszowej i b.kierownik Wyższego Studium Scenariopisarstwa PWSFTViT. Konsultant i script-doctor. Autor kilkunastu scenariuszy filmów fabularnych, w tym m.in. To tylko rock, Łuk Erosa, Męskie sprawy, Pamiętnik znaleziony w garbie, Operacja Dunaj oraz wielu scenariuszy seriali tv m.in. Wojenna narzeczona, Miasteczko, Na Wspólnej, Egzamin z życia.

  • Domaradzki
    Jerzy Domaradzki (ur.1943)
    reżyser i scenarzysta

    Wykładowca akademicki (AFTVRS Sydney- Australia, czynnie pracujący w zawodzie reżysera filmowego od 1975 r., również za granicą. W latach 1994-96 prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. B. członek legendarnego Zespołu Filmowego X. W dorobku reżyserskim ma ponad 30 filmów fabularnych, wielokrotnie nagradzanych, do części których napisał także scenariusz. Najważniejsze tytuły to:, Bestia, Wielki bieg, Trzy młyny, Biały smok/Legend of White Horse, Planeta Krawiec, Łuk Erosa, Struck by Lighting, Lilian’s Story, Piąta pora roku.

  • Karpinski
    Maciej Karpiński (ur. 1950)
    scenarzysta prozaik dramaturg krytyk literacki

    Scenarzysta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki i teatralny, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca akademicki w Polsce i USA. W latach 1989-94 był wiceprezesem SFP. B.kierownik literacki Studia Filmowego "Perspektywa", redaktor Agencji Filmowej TVP S.A. oraz pełnomocnik Dyrektora PISF ds. międzynarodowych (2005-2010). Prezes Zarządu Gildii Polskich Scenarzystów Filmowych. Wieloletni (w latach 1990 - 2005) dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor polskiego podręcznika scenariopisarstwa Scenariusz: niedoskonałe odbicie filmu. Autor scenariuszy 15 filmów fabularnych m.in. Pokój z widokiem na morze, Kobieta samotna, Pierścionek z orłem w koronie, Nastazja, Daleko od siebie, Córy szczęścia, Cud Purymowy, Różyczka, W ukryciu.

  • henrykowski
    Marek Hendrykowski (ur.1948)
    Filmoznawca i medioznawca wykładowca akademicki

    Profesor zwyczajny, filmoznawca i medioznawca, wykładowca akademicki, badacz historii i kultury filmowej, autor i współautor scenariuszy filmowych i tv.,konsultant scenariuszowy. Założyciel filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktor naczelny czasopisma "Images". Ekspert PISF. Napisał m.in. książki Słowo w filmie, Słownik terminów filmowych, Stanisław Różewicz, Język ruchomych obrazów, Leksykon gatunków filmowych, Sztuka krótkiego metrażu, Metafory Internetu, Świetliste słowa, Film i moda, Morgenstern, Najlepsze kasztany.Księga cytatów polskiego filmu.

  • zablocki
    Michał J.Zabłocki (ur. 1950)
    producent wykonawczy, wykładowca akademicki

    Producent wykonawczy lub nadzorujący, wykładowca akademicki, b.kierownik produkcji, publicysta specjalizujący się w prawie autorskim, scenarzysta (Trick, Złoto Wrocławia, Kipu), ekspert MKiDN oraz 4 filmowych funduszy regionalnych (2012-2013). Napisał książki: Filmujemy na video, Angielsko-polski słownik terminologii filmowej, Kinematografia-Telewizja i Wideo w Polsce (7 wydań leksykonu), Organizacja produkcji filmu fabularnego w Polsce (4 wydania 2013-2018). Kierownik organizacyjno-programowy Wytwórni Scenariuszy.

  • slawomir_fabicki
    Sławomir Fabicki (ur.1970)
    reżyser I scenarzysta

    Reżyser, scenarzysta, członek Europejskiej Akademii Filmowej. Absolwent Studium Scenariuszowego a następnie Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Jego etiuda dyplomowa Męska sprawa zdobyła ponad 50 nagród na świecie włącznie z nominacją do Oscara w kategorii krótkiego filmu fabularnego. Wykładowca Szkoły Andrzeja Wajdy i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wyreżyserował m.in. filmy fabularne Z odzysku (kilkanaście nagród na świecie w tym wyróżnienie jury ekumenicznego w Cannes i polski kandydat do Oscara), Miłość.

Wybierz preferowaną formę
kontaktu i skontaktuj się z nami!